Aktualności
04.02.2016

FERCAM uzyskał najwyższy obrót

Warszawa 04.02.2016 - Globalny dostawca usług transportowych i logistycznych FERCAM z siedzibą główną w Bolzano pomyślnie zakończył rok obrotowy 2015 z dwucyfrowym wzrostem obrotów wynoszącym 12,5 %. Z okazji corocznego kongresu kadry zarządzającej 130 kierowników działów i dyrektorów oddziałów z 72 oddziałów w kraju i za granicą analizowało w ubiegły weekend najbardziej pomyślny pod względem obrotów rok obrotowy przedsiębiorstwa rodzinnego, rok 2015, w którym uzyskano łączny obrót wynoszący niespełna 600 milionów euro, czyli najwyższy w historii przedsiębiorstwa.

Rozwój działalności w szczegółach
 
Historycznie najstarszy i największy obszar działalności FERCAM TRANSPORT, któremu podlegają obszary FTL ROAD, FTL FRESH, INTERMODAL, DOMESTIC, LTL oraz FERCAM MED, zwiększył swój obrót o około 11%.
„Także ubiegły rok nie obył się bez silnej walki na rynku transportowym. Przede wszystkim stawialiśmy na jakość i skuteczność i dzięki pozytywnemu rozwojowi naszego transportu mogliśmy także w 2015 roku po raz kolejny znacznie zainwestować w systematyczną zmianę floty na pojazdy z silnikami zgodnymi z europejską normą Euro 6 oraz w zastosowanie większej ilości elektronicznych asystentów jazdy i asystentów monitorujących; ekologiczny transport i bezpieczeństwo to istotny element polityki naszego przedsiębiorstwa ukierunkowanej na zrównoważony rozwój” - mówi Hannes Baumgartner, osoba odpowiedzialna w FERCAM Transport.
Organizacje krajowe FERCAM w Austrii, Niemczech, Polsce i na Słowacji w minionym roku nawiązały bardzo interesujące kontakty na terenie całej Europy. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się wśród klientów tak zwany „Land Bridge”, czyli euro-azjatyckie połączenie kolejowe, które FERCAM obsługuje pomiędzy Duisburgiem, Hamburgiem i Warszawą a Suzhou w Chinach. Pod względem czasowym stanowi ono korzystną alternatywę dla komunikacji morskiej dzięki krótkiemu czasowi przewozu (15 do 17 dni) a pod względem finansowym korzystną alternatywę dla transportu lotniczego ładunków całopojazdowych i częściowych.
„Kolejnym sukcesem są nasze transportowe łańcuchy lądowo-morskie obejmujące obszar Morza Śródziemnego, którymi transportujemy na przykład jabłka z Tyrolu Południowego do Libii w kontenerach chłodniczych” - mówi Hannes Baumgartner.
 
FERCAM LOGISTICS zwiększyła swój obrót o niespełna 14% i jej wkład w obszarze FERCAM LOGISTICS&DISTRIBUTION wynosi tym samym ok. 41% obrotów przedsiębiorstwa. Drugi najsilniejszy obszar działalności FERCAM skorzystał przede wszystkim z ożywienia koniunktury w Europie, coraz większej i gęstszej sieci oddziałów z silnymi lokalnymi partnerami oraz z nowo otwartych w ubiegłym roku hal logistycznych i dystrybucyjnych w Piacenzy, San Giuliano Milanese i Ankonie.
„Coraz częściej jesteśmy postrzegani jako specjaliści ds. logistyki, a naszą mocną stroną są indywidualne rozwiązania, które przekonują naszych klientów o korzyściach efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. Outsourcing złożonych działań logistycznych ma wciąż ogromny potencjał wzrostu zarówno we Włoszech jak i w całym obszarze Morza Śródziemnego. Ponadto w kolejnych latach liczymy na duży wzrost wynikający z ciągłego poszerzania działalności w sektorze handlu elektronicznego” - twierdzi Marcello Corazzola, kierownik działu Logistics & Distribution.
 
Procentowo najsilniejszy wzrost obrotów (+30%) uzyskał najmłodszy obszar FERCAM AIR&OCEAN, który wypracował około 8% łącznego obrotu. Zespół FERCAM zrealizował około 3000 przesyłek więcej niż w roku poprzednim głównie dzięki relacjom pomiędzy Europą a Chinami oraz całym obszarem azjatyckim, lecz także z Izraelem, USA, krajami Ameryki Południowej i Afryki Południowej. Dzięki pozytywnemu rozwojowi działalności firma FERCAM otrzymała w ubiegłym roku certyfikat FMC (Federal maritime commission), co umożliwiło bezpośrednie negocjacje z przedsiębiorstwami żeglugowymi, bezpośrednie przekazywanie dokumentacji wysyłkowej i samodzielne wystawianie konosamentów spedytorskichHBL (House Bill of Loading), a co za tym idzie przyspieszenie całej procedury transportowej. Certyfikat ten uzyskały wszystkie europejskie organizacje krajowe FERCAM.

W zakresie działalności związanej z przeprowadzkami, logistyką targową i transportem sztuki, oferowanej pod marką GONDRAND, tylko w nieznacznym stopniu nie zrealizowano planowanego obrotu, jednakże dyrektor zarządzający Thomas Baumgartner liczy na znaczny wzrost w nadchodzącym roku.
 
Ze strategią do sukcesu
Podczas kongresu kadry zarządzającej przedstawiony został także opracowany wspólnie z kierownictwem przedsiębiorstwa w ubiegłym roku plan strategiczny “FERCAM 2020“, który zakłada uzyskanie w kolejnych latach obrotów rzędu jednego miliarda euro. W minionym roku utworzono 146 nowych miejsc pracy, z czego część dla wysoko wykwalifikowanej kadry.
 
„Przedsiębiorstwo rodzinne z dalekosiężnymi planami musi opierać się na podejściu międzypokoleniowym. Działania związane z planem „FERCAM 2020” nie będą dążyły jedynie do zwykłego wzrostu organicznego, lecz także do zapoczątkowania nowej fazy rozwoju przedsiębiorstwa oraz przekazania go kolejnym generacjom.
Pozytywne wyniki ubiegłego roku pozwalają nam z zapałem i radością rozpocząć nowy rok obrotowy oraz optymistycznie patrzeć w przyszłość” - podsumowuje prezes spółki FERCAM dr Thomas Baumgartner.
 
Objaśnienie pojęć
FTL ROAD (transport lądowy ładunków całopojazdowych), FTL FRESH (transport chłodniczy ładunków całopojazdowych), INTERMODAL (transport kombinowany ładunków całopojazdowych), DOMESTIC (krajowy transport lądowy ładunków całopojazdowych), LTL (transport lądowy ładunków częściowych) oraz FERCAM MED (transport ładunków całopojazdowych z i do Maroka, Tunezji, Libii i Turcji)
Aktualności (archiwum)
  • Wszystkie lata
  • 2016